Merchant Scholarship Winners, 1954-

The Merchant Scholarship was established in 1951 by Professor Frank Ivan Merchant, a member of the faculty of what is now the University of Northern Iowa.  Professor Merchant willed his entire estate to fund the scholarships.  He stated that the scholarship fund should be viewed as a gift from both him and his sister, Kate Matilda Merchant.  The scholarships are awarded to alumni of the University of Northern Iowa who intend to pursue graduate education.

The first Merchant Scholarship was awarded in 1954.  Since that time about 200 students have benefited from the Merchant Fund, with total awards well over $200,000.

Note:  This page is still under construction and development.  Information for some years is incomplete.  There appear to be discrepancies and inconsistencies for other years.  In addition, several entries need verification.  The University Archives staff is continuing its research to complete the list and verify entries.  Until that work is complete, this page should not be relied as an absolutely correct historical record.


1954
Dorothy Tostlebe Thompson (Class of 1941

1955
Barbara Jean Grant (Class of 1954)
Evelyn Haack (Class of 1955)

1956
Paul Grant Stanwood (Class of 1954)
Joyce Arlene Gault (Class of 1950)

1957
James W. King (Class of 1956)
Paul Grant Stanwood (Class of 1954)
Carol McCallum (Class of 1949)

1958
Kenneth Andersen (Classes of 1954 and 1955)
Robert E. Davis (Class of 1953)
Fred P. Meyer (Class of 1953

1959
Robert E. Davis (Class of 1953)
Fred P. Meyer (Class of 1953)
Robert Leslie Ross (Class of 1950)
Cornelius I. Weber (Classes of 1952 and 1955)

1960
Dennis L. Buckley (Class of 1958)
Ella Bunch (Classes of 1958 and 1959)
Robert Leslie Ross (Class of 1950)

1961
Jerry F. Janssen (Classes of 1957 and 1959)
Ella Bunch (Classes of 1958 and 1959)
Cleo E. Martin (Class of 1946)

1962
Merle Dale Hawley (Classes of 1960 and 1962)
Gary Sells (Classes of 1954 and 1959)
William L. Bowers (Classes of 1955 and 1958)

1963
Donald L. Winters (Classes of 1957 and 1953)
Clayton F. Thomas (Classes of 1958 and 1959)
Kathleen Wagoner (Classes of 1950 and 1953)

1964
Robert James Dalziel (Class of 1957)
Jerry F. Janssen (Classes of 1957 and 1959)
Clifford Scott (Class of 1959)

1965
David Clair Stanard (Class of 1961)
Roger D. Bridges (Class of 1959)
J. Brooke Workman (Classes of 1954 and 1955)

1966
Darrell Cady (Class of 1958)
Janet Dorman (Class of 1965)
David Clair Stanard (Class of 1961)

1967
James Edwin Albrecht (Classes of 1956 and 1965)
John C. Jacobs (Class of 1965)

1968
Lawrence Y. Agodoa (Class of 1967)
Mildred Virginia Carlson (Class of 1965)
James Henry Johnson (Class of 1950)
Dwayne Gene Schramm (Class of 1950)

1969
Jerry W. McRoberts (Class of 1956)
Harold L. Smith (Class of 1965)
James Henry Johnson (Class of 1950)

1970
Kenneth L. Bridges (Classes of 1960 and 1966)
Anne Koester Meller Chien (Class of 1965)
Margaret C. Trieschman Scanlan (Class of 1965)
Marilyn Deweese Papousek (Class of 1968)

1971
Mary L. Barnett (Class of 1958)
Anne Koester Meller Chien (Class of 1965)
Michael J. Hogan (Class of 1965)
Virginia Miller Weimar Mutters (Class of 1969)
Philip J. Prages (Classes of 1967 and 1969)

1972
Mary L. Barnett (Class of 1958)
Gerald Scott Cawelti (Classes of 1965 and 1968)
Daphne Marie Nelson (Classes of 1950 and 1967)
Philip J. Prages (Classes of 1967 and 1969)
Margaret Ann Rohdy (Class of 1967)

1973
E. Beth Gilbert (Class of 1971)
Ralph Tauke (Class of 1972)
Rebecca S. Truesdell (Class of 1971)
Melvin Walker (Class of 1972)
Susan O'Hare Attalia (Classes of 1970 and 1972)

1974
Ronald H. Brinkert (Class of 1966)
Merle O. Davis (Classes of 1966 and 1969)
Margaret Russell Jacobs (Class of 1965)
Carrie Ann Foster Tropf (Classes of 1970 and 1972)
Calvin James Irons (Classes of 1965 and 1967)

1975
Patricia L. Geadelmann (Class of 1970)
Jeffrey B. Llewellyn (Classes of 1968 and 1969)
Barbara Severin Lounsberry (Classes of 1969 and 1971)
Rick W. Sturdevant (Classes of 1969 and 1974)
Leeann M. Thoma (Class of 1971)

1976
Jon Alan Gjerde (Class of 1975)
Bruce F. Jensen (Classes of 1970 and 1972)
Linda Lee LaRue (Classes of 1968 and 1972)
Mabel Lyddon Rice (Classes of 1966 and 1967)
William Christopher Durst Severin, Jr. (Class of 1975)

1977
Ronald E. Barnes (Classes of 1967 and 1968)
Ruth E. Martin (Classes of 1967 and 1972)
Linda Ann Proudfit (Classes of 1970 and 1971)

1978
Sharee Lynn Otten (Class of 1974)
Linda Clarkson (Classes of 1976 and 1978)
Jon A. Gjerde (Class of 1975)

1979
Elaine Brown (Class of 1978)
Mark V. Cunningham (Classes of 1974 and 1976)
Dean A. Dass (Class of 1978)
Gergory H. Paine (Class of 1975)

1980
Ann E. Brendan (Class of 1978)
Loretta Fay Ross (Class of 1968)
Susan E. Sargeant (Class of 1967)
David Michael Schneider (Class of 1978

1981
Mary Nancy Norvell (Classes of 1958 and 1980)
Dean R. Einck (Class of 1979)
Marilyn R. Skow (Class of 1967)

1983
Curtis L. DeBerg (Class of 1967)
Edward John Ford (Class of 1982)
Gregory K. Harter (Class of 1982)
Pat Gebelstein Hoffman (Class of 1975)
susan C. Wehner (Classes of 1977 and 1979)
Roger L. Scholten (Class of 1972)

1984
Mary Ann Degroote (Class of 1983)
Timothy Charles Greiner (Class of 1977)
Karen B. Paul (Class of 1984)
Barbara Jean Sibley (Class of 1954)

1985
Judith Marie Westergreen Johnson (Class of 1971)
Darlene F. Biggers (Class of 1968)
Clayton D. Laurie (Class of 1977)
John D. McCann (Class of 1984)

1986
Jonathon Paul Euchner (Class of 1977)
Jennifer Doud Novak (Class of 1983)
Susan Rock McCauley (Class of 1986
JoDee McInroy

1987
Karen Nantz (Classes of 1982, 1977, and 1982)
Gloria Owen Rapinchuk (Class of 1967)

1988
Mary Bonbrest Feilmeier (Class of 1985)
Todd A. Stanislav (Class of 1988)
Janice Berry-Edward (Class of 1974)
David Swanson (Class of 1986)

1989
Cathy A. Collinge (Class of 1982)
Joan E. Disburg (Classes of 1978 and 1987)
Ann T. Perino (Class of 1986)
Karmen R. Berger (Class of 1985)

1990
Alicia Lateer (Class of 1987)
Roger J. Eich (Classes of 1986 and 1988)

1991
George A. Trey (Class of 1986)
Lee S. Potter (Class of 1984)
Eric Hansmeier (Class of 1979)

1992
Martin E. Hansen (Class of 1989)
Suzanne Bartlett Parrish (Class of 1992)
Deborah A. Behnke (Class of 1992)

1993
Keith T. Jones (Class of 1990)
Susan M. Rider (Class of 1989)
Warren T. Goodman (Class of 1987)
Cherin Lee (Classes of 1971 and 1982)

1994
Margaret Wherry (Class of 1972)
Scott A. yetmar (Class of 1985)
Carson L. Holloway (Class of 1991)

1995
Patricia Hipple (Class of 1975)
Michael T. Heaney (Class of 1993)
Corrine Bertram (Class of 1992

1996
Stephen M. Walk (Classes of 1992 and 1994)

1997
Amy L. Knupp (Classes of 1996, 1997, and 1999)
Jill M. Uhlengerg (Classes of 1977, 1989, and 1990)

1999
Coree C. Smith (Class of 1998)
John F. Sallis (Class of 1997)
Nicole L. Molumby (Class of 1997)
James C. Sanford (Class of 1994)
Peter M. Masteller (Class of 1998)
Jay Anderson

2000
Christine Weydert Darby (Class of 1995)
Sarah Ehlinger (Class of 1997)
Jewel L. Jones (Class of 1997)
Corrine Bertram (Class of 1992)

2002
Dana M. Binder (Class of 2001)
Nathanael Dirks (Class of 2001)
Andrew Drenner (Class of 2001)
Elaine M. Eshbaugh (Class of 2000)
Elizabeth Kellner (Class of 2000)
Brian McInnis (Class of 1996)

2003
Paul J. Olson (Class of 1997)
Molly Stehn (Class of 2002)
Emily B. Russell (Class of 2001)
Jill Bryant (Classes of 1981 and 1995)
Lucas C. Messer (Classes of 2001 and 2003)

2004
Michael A. Reese (Classes of 1994 and 2002)
Grant R. Brodrecht (Class of 1995
Reygan M. Freeney (Classes of 1996 and 1999)
Lisa Marie Schmitz (Class of 2003)
Christopher C. Stark (Class of 2004)

2005
Eliza S. Bangert (Class of 2005)
Vicki Oleson (Classes of 1990 and 1995)
Kelly E. Pelzel (Class of 1998)
Scott Hagarty (Class of 2002)
Alan J. Drury (Class of 2002)

2006
Michelle L. Hyde Swanson (Class of 1991)
Dane Philipsen (Class of 2006)
Amanda Cerka (Class of 2000)

2007
Andrea Leigh Austin (Class of 2007
Grant E. Erwin (Class of 2007)
Inok Kalkwarf (Classes of 2005 and 2006)

2008
Jennifer L. Hall (Classes of 2001 and 2006)
Kuejai Junjaturapit (Class of 2008)
Jennifer L. Ostwinkle (Class of 2006)
David N. Schmitz (Class of 2006)

2009
Daniel Alehandro Velasco (Class of 2009)
Alexa Rosemary Warwick (Class of 2009)


Research for this list by Student Assistant Kimberly Nurre; page edited by University Archivist Gerald L. Peterson, January-February 2011; last updated, February 21, 2011 (GP).


Rod Library Special Collections and University Archives
University of Northern Iowa
Cedar Falls, Iowa 50613-3675
Telephone: (319)-273-6307
Fax: (319)-273-2913
Email: Gerald.Peterson@uni.edu